آشنایی با ویتامین B3 و منابع آن

آشنایی با ویتامین B3 و منابع آن


آشنایی با ویتامین B3 و منابع آن

در این مطلب آموزشی می خواهیم ویتامین B3 را به شما معرفی کنیم. این ویتامین یکی از ویتامین های ضروری بدن است و نام دیگر آن نیاسین است. جهت آشنایی با ویتامین B3 در ادامه همراه ما باشید …

آشنایی با ویتامین B3 و منابع آن

آشنایی با ویتامین B3 و منابع آن

آشنایی با ویتامین B3

ویتامین B3 برای سلامتی پوست، سیستم گوارش و روان نقش کلیدی دارد. این ویتامین از حدود 200 آنزیم در بدن حمایت کرده و آن ها را تامین می کند. ویتامین B3 دارای ماده شیمایی نیکوتین و اسید نیکوتینیک است و در حقیقت فقط ترکیب این دو ماده است. بدن این مواد شیمیایی را تجزیه کرده و NAD و NADP تولید می شوند که برای انجام واکنش های بدن استفاده می شود. همچنین متابولیسم درون سلولی نیاز به این مواد دارد. پس کسانی که ویتامین B3 مصرف نمی کنند ممکن است با برخی مشکلات مواجه باشند. این ویتامین از نوع محلول در آب است و در بدن خیلی ذخیره نمی شود. همچنین بدن نمی تواند آن را تولید کند و باید ما آن را مصرف کنیم. این ویتامین در سویا، گوشت و فراورده های گوشتی وجود دارد.

در نوزادان نیاز این ویتامین اندک می باشد اما با افزایش سن تا 8 سالگی به 4 برابر تولد می رسد. از سن نه تا سیزده سالگی میزان مصرف آن باید پنجاه درصد افزایش پیدا کند. همچنین این مقدار برای زنان باردار و شیرده باید بیشتر باشد و افراد بزرگسال و مسن نیز بیشتر از جوانان به آن نیاز دارند.

این ویتامین مفید و پر خواص در خوراکی هایی که دارای نیاسین هستند وجود دارد. می توان نیاسین را در سیب زمینی پخته شده، غلات دارای سبوس، غلات گندم تست، قارچ Portobello، پنیر خامه ای، شیر سویا، بلغور جوی دو سر، کبد، همبرگر سویا، لوبیا چیتی، تخم کدو تنبل و … پیدا کرد.

پاسخ دهید