بیماری هیپوکسمی چه علت و علائمی دارد؟,بیماری هیپوکسمی,علت بیماری هیپوکسمی,علائم بیماری هیپوکسمی,درمان بیماری هیپوکسمی,داروی بیماری هیپوکسمی

بیماری هیپوکسمی یا هیپوکسی چه علت و علائمی دارد؟


بیماری هیپوکسمی یا هیپوکسی چه علت و علائمی دارد؟

همانطور که می دانید اکسیژن یکی از گاز های بسیار مهم و حیاتی در جهان می باشد که بدون آن هیچ موجود زنده ای نمی تواند زنده بماند. در بدن نیز اگر به سلول ها اکسیژن کافی نرسد باعث مرگ سلول ها می شود که در مرحله آخر نیز باعث مرگ فرد می شود. به کمبود اکسیژن در خون بیماری هیپوکسمی گفته می باشد که بسیار خطرناک می باشد و باید سریعا درمان شود. ما امروز می خواهیم در این مقاله به شما بگوییم بیماری هیپوکسمی چه علت و علائمی دارد؟ . پس اگر شما هم می خواهید بدانید بیماری هیپوکسمی چه علت و علائمی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

بیماری هیپوکسمی چه علت و علائمی دارد؟,بیماری هیپوکسمی,علت بیماری هیپوکسمی,علائم بیماری هیپوکسمی,درمان بیماری هیپوکسمی,داروی بیماری هیپوکسمی

بیماری هیپوکسمی یا هیپوکسی چه علت و علائمی دارد؟

علت ایجاد هیپوکسمی

ریه ها اکسیژن را در بدن به ارمغان می آورند . بنابراین، بسیاری از علل هیپوکسمی با این عضو بدن مرتبط هستند . یک علت اصلی می تواند یک راه هوایی مسدود شده باشد که اجازه نمی دهد اکسیژن وارد بدن شود، مانند زمانی که کسی خفه می شود . دیگر علل متمرکز بر سیستم تنفسی (ریه) بیماری مزمن انسدادی ریه و آمفیزم می باشد .

هر دوی این موارد تغییر توانایی رساندن اکسیژن به بدن برای انتقال به خون را تغییر می دهد . دیگر عوامل شامل پنومونی، پنوموتوراکس، ادم ریوی و فیبروز ریوی هستند که باعث کاهش توانایی برای آوردن اکسیژن و تغییر اکسیژن در آلوئول ها (کیسه های هوا در ریه های مسئول تبادل گاز) می شود . آمبولی ریه (PE) یکی دیگر از علل هیپوکسمی است .

PE مانع رسیدن جریان خون به ریه ها و مانع از مبادله اکسیژن در خون می شود . آپنه خواب عامل دیگری است.  آپنه خواب به معنی آن است که وقت خوابیدن فرد دیگر تنفس نمی کند . امر به دلیل انسداد است، مانند لوزه ها یا زبان که مسدود شده است . اگر شما راه هوایی را مسدود کنید، نمی توانید اکسیژن را در خون دریافت کنید.

مشکلات قلبی

مشکلات مربوط به قلب نیز می تواند باعث این مشکل  شود، که سیستم گردش خون (خون) را در بدن تقویت می کند . بعضی نقص های قلبی مادرزادی، مانند نقص پروتز دهلیزی، ایجاد سوراخ در دیوار جدا کننده دهلیز می تواند باعث ایجاد بیماری هیپوکسمی شود. این سوراخ سبب تخریب اکسید شدن خون با اکسیژن می شود و میزان اکسیژن بدن را از این طریق کاهش می دهد .

هنگامی که سطوح اکسیژن را کاهش می دهید احتمال ابتلا به هیپوکسمی را افزایش می دهید . علاوه بر این، از آنجا که سیستم قلبی عروقی حمل و نقل خون و اکسیژن را انجام می دهد، وقتی بدن گلبول های قرمز را به اندازه کافی تولید نمی کند، فرد به عنوان یک بیمار کم خون به حساب می آید . سلول های قرمز خون اکسیژن را حمل می کنند . بنابراین، گلبول های قرمز کمتر، باعث کاهش اکسیژن  و در نتیجه هیپوکسمی می شود.

هیپوکسمی چه علائمی دارد؟

ما قبلا مشخص کرده ایم که نیاز به اکسیژن داریم و هیپوکسمی ناشی از کاهش اکسیژن در خون است.  بدن ما بدنبال حفظ برخی از مقادیر اکسیژن برای تحویل به سلول ها برای جلوگیری از مرگ سلولی است . با توجه به این، بدن سعی می کند این کمبود اکسیژن را جبران کند (با انجام کار بیشتر با سطوح پایین تر اکسیژن).

بنابراین، شما شروع به افزایش تنفس خواهید کرد (فرد سریعتر نفس می کشد) تا اکسیژن بیشتری به بدن وارد کنید . همچنین می تواند میزان ضربان قلب را افزایش دهد.  ضربان قلب به منظور افزایش میزان اکسیژن تحویل داده شده به سلول ها، به عنوان مکانیسم جبران کننده دیگر، افزایش می یابد.  فرد نیز مانند کسانی به نظر می رسد که دچار تنگی نفس و کم آوردن اکسیژن  (مانند آنها نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند) شده اند.

بسته به شدت هیپوکسمی، آنها همچنین می توانند از عضلات شکمی خود برای کمک به تنفس استفاده کنند . هر چقدر که هیپوکسمی شدیدتر باشد، علائم نیز شدیدتر هستند.  همانطور که سلولها اکسیژن را از دست می دهند، شروع به مردن می کنند . بنابراین، ممکن است انگشتان دست، انگشتان پا، لب ها و بینی به رنگ آبی تغییر کنند.  تغییر رنگ آبی به عنوان سیانوز شناخته می شود.

 

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

پاسخ دهید