رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟

رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟


رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟

شاید شما هم نام رانیتیدین را شنیده باشید و یا از آن استفاده کرده باشید ولی نمی دانید که برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد و فواید و عوارض آن چیست برای همین ممکن است که دچار اشتباه شوید اما ما امروز می خواهیم به شما بگوییم که رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟ و شما را بیشتر با این داروی شگفت انگیز آشنا خواهیم کرد تا بتوانید استفاده ای درست از آن داشته باشید پس اگر شما هم می خواهید بدانید رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟ , رانیتیدین چیست؟ , داروی رانیتیدین , عوارض داروی رانیتیدین , فواید رانیتیدین , چرا باید رانیتیدین مصرف کنیم؟

رانیتیدین چیست و چگونه باید مصرف شود؟

پزشک شما ممکن است رانیتیدین را برای یکی از دلایل زیر در بزرگسالان و کودکان تجویز کند:

  • درمان زخم معده و جلوگیری از خونریزی مجدد از زخم های گوارشی.
  • درمان و پیشگیری از زخم معده در افرادی که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده می کنند (NSAIDs).
  • بهبود بیماری ریفلاکس گوارشی، از جمله از بین بردن سوزش سر دل و درمان طولانی مدت استئوپاتیک.
  • رفع سوء هاضمه مزمن مربوط به وعده های غذایی یا اختلالات، اما به هیچ یک از شرایط فوق مرتبط نباشد.
  • جلوگیری از خونریزی زخم های استرس در روده در افرادی که به شدت بیمار ، به عنوان مثال در مراقبت های ویژه هستند.
  • جلوگیری از استنشاق اسید معده (آسپیراسیون اسید) در حالی که تحت بیهوشی عمومی در طول جراحی، و در زنان باردار در طول کار هستند.

بزرگسالان ۱۶ سال و بالاتر می توانند قرص های رانتیدیین ۷۵ میلی گرم بدون نسخه به دلایل درمان و پیشگیری از سوء هاضمه، سوزش سر دل و سایر نشانه های ناشی از اسید بیش از حد در معده، به عنوان مثال با خوردن یا نوشیدن خریداری کنند.

چگونه عمل می کند

رانیتیدین نوعی از دارو است که آنتاگونیست گیرنده H2 یا مسدودکننده H2 آن است . گیرنده های  H2 بر روی سلول های موجود در معده قرار می گیرند . یک ماده شیمیایی طبیعی بدن به نام هیستامین به طور معمول بر روی این گیرنده ها عمل می کند و باعث می شود که اسید معده برای کمک به هضم غذا تولید شود . رانیتیدین با مسدود کردن گیرنده های H2 سلول ها را از تولید بیش از حد اسید معده متوقف می کند.

رانیتیدین به کاهش علائم گوارشی ناشی از اسید معده کمک می کند . همچنین جریان برگشتی اسید را به لوله گوارش که می تواند نشانه های سوزش سردل و آسیب به غذا خوردن (استئوپات) باشد، کاهش می دهد . با کاهش مقدار اسید در معده و دوازدهه، رانیتیدین به زخم معده کمک می کند تا بتواند درمان شود . اگر شما در حال مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک هستید، آن نیز می تواند در جلوگیری از پیشرفت زخم کمک کند.

 

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

پاسخ دهید