علت بیماری سرطان دهان و علائم تشخیص و راه درمان آن


علت بیماری سرطان دهان و علائم تشخیص و راه درمان آن

علت بیماری سرطان دهان و علائم تشخیص و راه درمان آن

بیشتر در مورد بیماری خطرناک سرطان شنیده اید و انواع ان را میشناسید و بیماری هایش را شنیده اید اما برخی سرطان ها جدیدا وارد شده اند که نامشون برای همه نا آشناست از آن جمله سرطان دهان است که بسیار نا آشنا برای عموم است ما در مورد این بیماری خطرناک شرح می دهیم

علت و علائم بیماری سرطان دهان را توضیح میدهیم و همچنین راه تشخیص و درمان آن را نیز تا حد امکان معرفی میکنیم

بیشتر مردم از ابتلا به سرطان هایی در بخش های مختلف از بدن مانند ریه ها و سینه بسیار شنیده اند.شایعترین این ها سرطان ریه و معده و روده است با این حال، سرطان همچنین می تواند در دهان اتفاق افتد، جایی که بیماری می تواند بر لب، زبان، گونه ها و گلو تاثیر بگذارد. هر کسی می تواند به سرطان دهان مبتلا شود، چه دندان داشته باشد و چه دندان نداشته باشد.

سرطان دهان در افراد بالای ۴۰ سال، به ویژه مردان شایع است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که سرطان دهان در بیماران جوان و زنان نیز شایع است. در سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان دهان در انگلیس شناسایی شده اند که در مقایسه با یک دهه قبل بیش از یک سوم افزایش داشته اند.

متأسفانه، بیش از ۱۸۰۰ نفر در انگلستان هر سال زندگی خود را به دلیل سرطان دهان از دست می دهند. اگر سرطان دهان در مراحل ابتدایی درمان شود، می تواند از بسیاری از این مرگ و میرها پیشگیری کند. افراد مبتلا به سرطان دهان نسبت به افرادی که سرطان دهانه رحم یا سرطان پوست ملانوم دارند، احتمال مرگ بیشتری دارند.

علل ابتلا به سرطان دهان

اکثر موارد سرطان دهان به مصرف دخانیات و الکل ربط دارد. سیگار کشیدن یکی از انواع اصلی مصرف دخانیات در انگلستان است. با این حال، عادت های قومی سنتی به ویژه جویدن تنباکو خطرناک هستند. الکل خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد و اگر با مصرف تنباکو همراه باشد، خطر حتی بیشتر می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان لب ها را افزایش دهد.

در بسیاری از گزارش های اخیر، سرطان دهان به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مرتبط بوده است.HPV  علت اصلی سرطان دهانه رحم است و روی پوستی که خطوط مرطوب بدن را تشکیل می دهد تاثیر می گذارد.HPV  می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی پخش شود و تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که به زودی می تواند در کنار سیگار کشیدن و نوشیدن الکل به یکی از علل اصلی سرطان دهان تبدیل شود. تمرین داشتن رابطه جنسی سالم و محدود کردن تعداد شرکای جنسی ممکن است به کاهش شانس ابتلا به HPV کمک کند.

علائم سرطان دهان

سرطان دهان می تواند به شکل های مختلف ظاهر شود و بر تمام قسمت های دهان، زبان و لب ها تاثیر بگذارد. سرطان دهان می تواند به صورت زخم دهانی و بدون درد ظاهر شود که به طور عادی درمان نمی شود. پلاک سفید یا قرمز در دهان همچنین می تواند به یک سرطان تبدیل شود، همانطور که هر گونه توده های غیر معمول یا متورم را می توان تشخیص داد. مواظب باشید و تغییرات در دهان را بررسی کنید. اگر ناحیه در سه هفته بهبود نیافت، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

علت بیماری سرطان دهان و علائم تشخیص و راه درمان آن

تشخیص زودهنگام سرطان دهان

سرطان دهان در اغلب موارد ممکن است در مراحل اولیه توسط دندانپزشک شما طی یک آزمایش کامل دهان تشخیص داده شود. اگر سرطان دهان به زودی شناخته شود، احتمال شانس درمان بالا است. بسیاری از افراد مبتلا به سرطان دهان دیر یا زود نزد دندانپزشک می روند. دندانپزشک با کمک یک آینه کوچک داخل دهان و زبان شما را بررسی می کند. به خاطر داشته باشید که دندانپزشک شما قادر است قسمت هایی از دهان شما را ببیند که به راحتی نمی توانید خودتان آن ها را ببینید.

اگر دندانپزشک شما چیزی غیر عادی پیدا کند، شما را به یک مشاور در بیمارستان محلی ارجاع می دهد تا یک معاینه کامل دهان و گلو را انجام دهد. نمونه کوچکی از سلول ها ممکن است از ناحیه جمع آوری شود (بیوپسی) و تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار بگیرند تا ببینند چه چیزی اشتباه است.

اگر سلول ها سرطانی باشند، آزمایش های بیشتری انجام می شود. این ممکن است شامل بررسی کلی سلامت، آزمایش خون، اشعه X یا اسکن باشد.این آزمایش ها مشخص می کنند که چه نوع درمانی لازم است. اگر سرطان دهان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، شانس درمان کامل است و هرچه منطقه و یا زخم کوچکتر باشد احتمال درمان  این بیماری بهتر است. با این حال، بسیاری از مردم خیلی دیر متوجه می شوند، زیرا آنها دندانپزشک خود را برای بررسی های منظم ملاقات نمی کنند.

پیشگیری از سرطان دهان

مهم است که دائما به دندانپزشک خود مراجعه کنید، همانطور که اغلب توصیه می شود، حتی اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید. این به ویژه مهم است اگر شما سیگار می کشید و الکل می نوشید. هنگام مسواک زدن دندان ها، به دنبال تغییرات در دهان خود باشید و هر تکه قرمز یا سفید یا زخم را که بعد از سه هفته از بین نرفته است، به دندان پزشک گزارش دهید.

هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب، مطمئن شوید که از یک کرم خفیف محافظ خورشید استفاده کنید و نوعی کرم ضد چروک را برای لب های خود استفاده کنید. یک رژیم غذایی خوب و غنی از ویتامینA،C وE، از شما در برابر رشد سرطان دهان محافظت می کند. مقدار زیاد میوه و سبزیجات به بدن کمک می کند تا به طور کلی در برابر بیشتر سرطان ها مقاوم شود.  سعی کنید سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را  کمتر کنید و یا کنار بگذارید.

منبع: هلو دکتر

پاسخ دهید