هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟,هویج,خواص هویج,فواید هویج,دانستنی هایی درباره هویج,تاثیرات مثبت هویج,تقویت بینایی با هویج

هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟


هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟

هویج دارای مواد مغذی بسیار زیادی است و ویتامین های بسیار زیادی دارد که یکی از آن ها ویتامین A می باشد . هویج یک منبع عالی ویتامین A می باشد. همانطور که می دانید ویتامین A بسیار برای تقویت بینایی نیاز است پس شما می توانید با استفاده از هویج بینایی خود را تقویت کنید تا از کاهش بینایی پیشگیری کنید. این تنها یک فایده مصرف هویج است. ما امروز می خواهیم در این مقاله به شما بگوییم هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟ و شما را بیشتر با فواید هویج آشنا خواهیم کرد. پس اگر شما هم می خواهید بدانید هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

هویج چه تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن می گذارد؟,هویج,خواص هویج,فواید هویج,دانستنی هایی درباره هویج,تاثیرات مثبت هویج,تقویت بینایی با هویج

کاهش درصد ایجاد سرطان

آلفا کاروتن و بیوفلاونوئید ها موجود در هویج عامل کاهش خطرات سرطان، به ویژه سرطان ریه هستند . اما این به نسبت کاروتنوئید ها در مکمل های بتا کاروتن بستگی دارد، که می تواند برای سیگاری ها مضر باشد.

تقویت بینایی

هویج مشکلات بینایی را درمان نخواهند کرد، اما می تواند در برابر مشکلات دید ناشی از کمبود ویتامین A  از چشمان محافظت کند.  هانس فیشر، متخصص تغذیه و بیوشیمی تغذیه ای دانشگاه Rutgers می گوید بدن بتا کاروتن را بهویتامین A تبدیل می کند و این برای چشم های سالم مهم است . هویج میتواند از آب مروارید و دژنراسیون ماکولا و همچنین کوری شبانه جلوگیری کند که مانع از ایجاد حساسیت آن ها به نور می شود.

تقویت حافظه

به گفته یک مطالعه هلندی، افراد میان سالی که کمترین مقدار ریشه سبزیجات را خوردند، بیش سه برابر کاهش را برای از دست دادن حافظه نشان دادند.  محققان نتیجه گرفتند که بتا کاروتن در سبزیجات، به ویژه هویج، سیستم عصبی مرکزی را در برابر پیری محافظت می کند . یک مطالعه ۱۸ ساله در هاروارد مشخص کرد که وقتی مردان هر روز ۵۰ میلی گرم مکمل بتا کاروتن مصرف می کنند، مشکلات شناختی به میزان ۱ تا ۱٫۵ سال در مقایسه با افرادی که مصرف نکرده بودند، به تأخیر افتاده است.

پیشگیری از دیابت

هویج حاوی بتا کاروتن، یک آنتی اکسیدان قوی در کاهش ریسک ابتلا به دیابت است.  در یک مطالعه، کسانی که بیشترین میزان بتاکاروتن در خونشان را داشتند ۳۲ درصد سطح انسولین پایین تری نسبت به افرادی که سطوح پایین بتا کاروتن داشتند، را نشان می دادند.

 

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

پاسخ دهید