کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟,درمان نقرس,بیماری نقرس,عوارض دارو,فواید دارو,داروی درمان بیماری نقرس,,داروی کلشیسین,داروی کورتیکواستروئیدها

کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟


کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟

همانطور که می دانید پیشرفت علم و دانش باعث شده تا انسان کمبود های خود را تامین کند و نقص های خود را رفع کند. امروزه برای درمان بیماری های مختلف دارو های مختلفی معرفی شده است و بسیاری از آن ها موثر می باشد البته این را نیز بگوییم که دارو ها هم مفید می باشند و هم مضرر یعنی هر دارو دو سویه عمل می کند. ما امروز می خواهیم در این پست به شما بگوییم کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟ و شما را بیشتر با این دارو ها آشنا می کنیم. البته باید قبل از مصرف حتما به پزشک مراجعه کنید. پس اگر شما هم می خواهید بدانید کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟,درمان نقرس,بیماری نقرس,عوارض دارو,فواید دارو,داروی درمان بیماری نقرس,,داروی کلشیسین,داروی کورتیکواستروئیدها

کدام دارو ها نقرس را درمان می کند؟

  • کلشیسین

پزشک شما ممکن است کلشیسین (Colcrys،  (Mitigareنوعی از داروی کمخونی را پیشنهاد کند که به طور موثر درد نقرس را کاهش می دهد . اثربخشی دارو در اکثر موارد، با عوارض جانبی غیر قابل تحمل مانند تهوع، استفراغ و اسهالهمراه می شود.  پس از یک حمله نقرس حاد حل می شود، پزشک شما ممکن است یک دوز کم روزانه کلچیکین را برای جلوگیری از حملات آینده تجویز کند.

  • کورتیکواستروئیدها

داروهای کورتیکواستروئید مانند داروی پردنیزون ممکن است التهاب روده و درد را کنترل کنند. کورتیکواستروئیدها ممکن است به شکل قرص تجویز شوند، یا آنها را می توان به مفصل تزریق کرد. کورتیکواستروئیدها به طور کلی برای افرادی که نمی توانند NSAID ها یا کلشیسین را مصرف کنند، تجویز می شود. عوارض جانبی کورتیکواستروئیدها ممکن است شامل تغییرات خلقی، افزایش سطح قند خون و افزایش فشار خون باشد.

مصرف برخی دارو ها برای جلوگیری از عوارض نقرس

اگر هر ساله حملات نقرس را تجربه می کنید یا اگر حملات نقرس شایع تر و به خصوص دردناک می شود، پزشک ممکن است داروهایی به شما توصیه کند تا خطر ابتلا به عوارض مرتبط با نقرس را کاهش دهد. گزینه ها عبارتند از:

  • داروهایی که باعث کاهش اسید اوریک می شوند

(Probenecid Probalan) توانایی کلیه شما برای حذف اسید اوریک از بدن بهبود می بخشد . این ممکن است سطح اسید اوریک شما را کاهش دهد و خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد، اما میزان اسید اوریک در ادرار افزایش می یابد.  عوارض جانبی شامل بثورات، درد معده و سنگ کلیه است.

  • داروهایی که باعث جلوگیری از تولید اسید اوریک می شوند

داروهایی مانند مهار کننده های زیستین اکسیداز، از جمله آلوپورینول (آلوریم، لوپورین، زیلوپیم) و فیبوکستات (یولیک)، که میزان اسید اوریک بدن شما را محدود می کنند . این ممکن است سطح اسید اوریک خون شما را کاهش داده و خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد.  عوارض جانبی آلوپورینول شامل بثورات و تعداد کم خون می باشد.  عوارض جانبی عبارتند از: خارش، حالت تهوع و کاهش عملکرد کبد.

 

 

منبع:دکترسلام/هلودکتر

پاسخ دهید