این گیاهان باعث آرامش شما خواهند شد!

      ۰۷ شهر ۱۳۹۵      ۰      172 بازدید        

این گیاهان باعث آرامش شما خواهند شد!

امروز در این ساعت نازدونه گیاهانی مفید را خدمت شما معرفی خواهیم کرد که آرامش را به شما می بخشند! اگر تاکنون نمی توانستید به راحتی بخوابید و مدام در رختخواب غلت می زدید اکنون زمان آن رسیده تا خواب راحتی داشته باشید!
aramesh

همچنین کیفیت بد هوا در خانه که ناشی از آلودگی و دیگر ذرات معلق است نیز بر تنفس تاثیر گذاشته و خواب راحت شب را غیرممکن می‌سازد. با توجه به استرس و مشکلاتی که این روزه همه ما را درگیر خود کرده، اضافه کردن گیاهان به محیط خانه و خصوصا اتاق خواب می‌تواند پیشنهاد خوبی برای تعدیل زندگی باشد.

آب دادن، نگاه کردن و لمس بخشی از طبیعت زنده در گوشه‌ای از اتاق لبخند را روی لب‌ها نشانده و روان ما را پاک می‌کند. خبر خوب اینکه یکی از روش‌های کاهش کم‌خوابی گیاهان هستند. اینها علاوه بر اینکه شادابی و حس زندگی را با خود همراه دارند، مزایای دیگری از جمله کاهش استرس، آسودگی و هوای پاکیزه نیز برای ما ایجاد می‌کنند که هرکدام می‌تواند بر الگوی خواب تاثیرگذار باشد. ما در اینجا ۱۲ گیاه را که به شما کمک می‌کنند تا خوابی راحت‌تر داشته باشید، معرفی می‌کنیم.

۱٫ گاردنیا (Gardenia)
دارای برگ‌های براق و همیشه سبز و گل‌های زیبا و خوشبو بوده و استفاده از آن در اتاق خواب معمول است. مطالعات نشان می‌دهد نگهداری یک گلدان گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد و حتی تاثیر آن با قرص والیوم در کاهش استرس و خواب‌آوری برابری می‌کند. نگهداری از این گیاه نیازمند توجه زیاد است تا برگ‌ها و گل‌ها زیبایش دوام خوبی داشته باشند. پس آن را در فضای روشن با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری کنید.

نگهداری یک گلدان گل گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد

۲٫ گندمی (Spider Plant)
گیاه گندمی از دیگر پاک کننده های هواست. نتایج تحقیقات نشان می دهد گندمی حدود ۹۰ درصد از آلوده‌کننده‌های سرطان‌زای فرمالدهید را از بین می‌برد. همچنین ذرات عطر و بخار را جذب کرده تا مقدار اکسیژن پایدار باشد و خواب راحتی برای اهالی خانه به ‌وجود بیاید. گندمی نیازمند نور غیر مستقیم و آبیاری دو تا سه بار در هفته است. در گرمای زیاد اسپری آب برای این گیاه توصیه می‌شود.

گیاهان آرام بخش,خاصیت گیاهان آرام بخش

گل گندمی حدود ۹۰ درصد از آلوده‌کننده های سرطان زای فرمالدهید را از بین می برد

۳٫ سنبل الطیب (Valerian)
گیاهی است گلدار و چندساله که گل‌های سفید و صورتی معطر آن در تابستان ظاهر می‌شوند. همچنین گل‌های آن در صنعت عطرسازی و ریشه آن به عنوان دمنوش استفاده می‌شود. خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقی را برای شما ایجاد می‌کند. سنبل الطیب نیازمند نور به مدت شش ساعت در طول روز از پشت پنجره است.

فایده های نخل بامبو, خاصیت گیاه شمشیری

خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقی را برای شما ایجاد می‌کند

۴٫ پاپیتال، عشقه (English Ivy)
گیاهی برای پالایش هوا، با رشد راحت و نیازمند نور متعادل است. مطالعات نشان می‌دهد برگ آن می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت و کمیت خواب تاثیرگذار باشد. این پیچک همیشه سبز در گلدانی آویزان یا بر لبه سطحی مرتفع زیبایی بسیاری دارد چون برگ‌های آن مانند آبشار سرازیر می‌شود. عشقه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. پس باید دور از دسترس آنها قرار گیرد.

برگ پاپیتال، عشقه می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت خواب تاثیرگذار باشد

۵٫ یاس سفید (Jasmine)
این گیاه تاثیر بسیاری بر  بدن و ذهن می‌گذارد. موجب کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب می‌شود که به دنبال آن هوشیاری و بهره‌وری در طول روز افزایش می‌یابد. یاس نیازمند خاک مرطوب بوده و در صورت گرمی هوا باید با اسپری آبپاشی شود؛ البته به‌طوری که گل‌ها از خیس شدن در امان باشند. بهتر است یاس را در پشت پنجره قرار دهید.

گیاهانی برای درمان استرس, آشنایی با گیاهان آرام بخش

گل یاس موجب کاهش استرس و بهبود خواب می‌شود که هوشیاری در طول روز افزایش می یابد

۶٫ اسطوخودوس (Lavender)
این گیاه دارای گل‌هایی بسیار خوشبوست. اسطوخودوس خواب را تحریک می کند، استرس و فشار خون را کاهش می‌دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند.

اسطوخودوس استرس و فشار خون را کاهش می دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند

۷٫ اسپاتی فیلوم (Peace Lily)
علاوه بر ظاهر زیبا، از دیگر گیاهانی است که آلوده‌کننده‌هایی چون بنزن، تری‌کلرو اتیلن و فرمالدهید مضر را فیلتر می‌کند. رطوبتی که توسط گل‌های این گیاه ایجاد می‌شود، رطوبت هوا را پنج درصد افزایش می‌دهد. در نتیجه میکروب‌های هوا که می‌توانند موجب آلرژی شوند را سرکوب می‌کند. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد. باید در سایه مناسب خانه (دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی) قرار گیرد و آبیاری یک بار در هفته برایش کفایت می کند.

گل اسپاتی فیلوم رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد

۸٫ سانسوریا، شمشیری (Snake Plant(Mother-in-Law’s Tongue))
گیاهی است که نگهداری راحتی دارد. در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند که بدین ترتیب هوا را تصفیه کرده و خواب بهتری ایجاد می‌کند. همچنین این گیاه سموم معمول در هوای خانه (فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، بنزن) را فیلتر می‌کند.

گل سانسوریا، شمشیری در شب اکسیژن منتشر کرده و دی اکسید کربن جذب می کند

۹٫ پوتوس طلایی (Golden Pothos)
این گیاه دارای برگ‌های قلبی‌شکل، مرمری و پیچکی بوده و از دسته گیاهانی است که هوا را تصفیه و پاکیزه می‌کند. همچنین کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. اصلا لازم نیست نگران پرورش آن باشید؛ چرا که چند ساعت نور در طول روز و کمی آب هفته ای یکبار برایش کافی است.

گل پوتوس طلایی هوا را تصفیه و پاکیزه و همچنین کیفیت خواب را افزایش می دهد

۱۰٫ آلوئه‌ورا (Aloe Vera)
مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می‌کند و خواب راحتی برای ساکنان منزل فراهم می‌آورد. آلوئه ورا  رشد و شرایط نگهداری راحتی دارد و  به سادگی با تقسیم بوته تکثیر می‌شود. این گیاه به آبیاری مکرر نیازی ندارد. توصیه می‌شود آن را پشت پنجره قرار دهید؛ چراکه نیازمند نور مستقیم طولانی‌مدت است.

گل آلوئه ورا مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می کند

۱۱٫ نخل بامبو (Bamboo palm)
با نام دیگر شامادورا گیاهی فوق‌العاده در تمیز کردن هواست. با قرار دادن این گیاه در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظی کنید. با نگهداری این گیاه علاوه بر اینکه از هوای پاکیزه و تازه خانه خود در طول روز لذت می‌برید، شب‌ها نیز از خوابی راحت بهره‌مند می‌شوید. همچنین این گیاه به دلیل منشا خود، حس منطقه گرمسیری و گرم را به فضای خانه می‌آورد. نگهداری اسپاتی ساده بوده و تنها نیازمند خاک مرطوب(نه غرقاب) و قرار گرفتن در نور غیرمستقیم خورشید است.

با قرار دادن گل نخل بامبو در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظی کنید

۱۲٫ ژربرا جامزونی (Gerbera Daisies)
این گیاه با گل‌های رنگی و زیبای خود شما را شاداب می‌کند. همچنین با رنگ‌های صورتی، نارنجی، زرد و سفید هر اتاقی را زیبا می‌کند. ژربرا شب‌ها اکسیژن آزاد می‌کند که اگر دارای مشکلات تنفسی یا آلرژی در زمان خواب هستید، به تنفس راحت شما کمک می‌کند. این گیاه به توجه زیادی در آبیاری و سطح نوری خود نیاز دارد.

دسته بندی : ايا ميدانستيد؟
برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد