تغذیه رژیمی سالم – خوردن بیسکویت سبوس دار

      ۲۶ آذر ۱۳۹۵      ۰      38 بازدید        

تغذیه رژیمی سالم – خوردن بیسکویت سبوس دار

 

برخی خانواده ها عادت کردن به خوردن بیسکویت سبوس دار در روز و بسیار هم از آن لذت می برند ، برخی مربی ها رژیم غذایی نادرست می دهند که مثلا فلان چیز را مصرف کنی لاغری خوبی دست می یابی و برعکس، در این مطلب می خواهیم بدانیم که آیا خوردن بیسکویت سبوس دار می تواند برای بدن مفید باشد یا می تواند مضر باشد ، باهم به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا خوردن بیسکویت سبوس دار چه فایده ای برای سلامتی ما دارد ،داشتن تغذیه رژیمی لاغری و یا چاقی دلیلی برای خوردن بیسکویت نیست، چون اکثر خانواده ها از این بیسکوئیت سبوس دار روزانه مصرف دارند اما از فواید و مضرات آن هیچی نمیدانند پس با ما همراه باشید.

 

بررسی بیسکویت سبوس دار برای سلامتی بدن و تغذیه سالم

دوستان توجه داشته باشید که امروزه شاهد هستیم که بیسکوئیت های سبوس دار به دلیل داشتن سبوس و در نتیجه فیبر بیشتر به عنوان یک میان وعده سالم شناخته شده و در برنامه غذایی همه قرار گرفته اند، حتی افراد چاق و دیابتی. اما آیا این بیسکوئیت ها میان وعده های سالمی هستند؟

حقیقت این است که تنها تفاوت این بیسکوئیتها با سایر انواع بیسکوئیت وجود یک تا نیم گرم فیبر بیشتر در هر دانه بیسکوئیت است درحالیکه مقدار قند، چربی، نمک و اسید چرب ترانس موجود در این محصولات تفاوتی با سایر انواع بیسکوئیت ندارد. در واقع هر عدد از این بیسکوئیت حاوی حدود نیم گرم فیبر، ۷-۹ گرم کربوهیدرات (معادل ۲تا ۳ حبه قند) و حدود ۳ گرم چربی می باشد و انرژی هر یک عدد از این نوع بیسکوئیت بین ۶۰-۶۵کالری است.

nutrition-healthy-diet-eating-wholegrain-biscuits-nazdoone-com

بیسکویت سبوس دار آیا مفید برای چاقی یا لاغری است ؟ می توان به این سوال پاسخ داد ؟

با یک مقایسه ساده عمق فاجعه را بهتر درک خواهید کرد؛ ۳عدد بیسکوئیت سبوسدار دارای ۲۱تا۲۷ گرم قند (به صورت قند ساده و نشاسته) و ۱۸۰تا ۱۹۰ کالری است حال آنکه یک لیوان نوشابه حاوی همین مقدار قند (۲۰-۲۴ گرم) و مقدار بسیار کمتری از انرژی (۹۰تا۱۰۰کالری) می باشد.
لذا اگر چه مصرف فیبرها در کاهش اشتها،کاهش چربی خون و کاهش وزن مفید می باشد اما مقدار فیبر موجود در بیسکوئیتهای سبوس دار به نسبت مقدار انرژی آن بسیار کم می باشد و لذا این بیسکوئیتها انتخاب خوبی به عنوان یک میان وعده رژیمی نیستند.

البته عدم درج مقدار قند و کالری موجود در این نوع بیسکوئیتها روی بسته بندی توسط بعضی تولید کنندگان (عمدا یا غیر عمد) موجب شده این سوتفاهم یک سوء تفاهم رایج و ادامه دار باشد؛ حتی در میان متخصصین تغذیه،با ما باشید.

گردآوری شده در بخش لاغری و سلامت نازدونه

دسته بندی : پزشكي و سلامت, تغذیه سالم
برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد