شرط داشتن دندان های سالم در سن بالا در چیست؟


شرط داشتن دندان های سالم در سن بالا در چیست؟

معمولا افراد در سنین بالا دچار مشکلاتی خواهند شد که یکی از مشکلات بسیاتر شایع در بین افراد مسن تر همین مشکلات دندانی است، امروز طی این پست نازدونه شش توصیه را خدمتتان عرض خواهیم کرد که اگر رعایت شوند در سن بالا دیگر دندان خرابی نخواهید داشت!

dandan-sen-bala

در اینجا شش نکته‌ی موثر آورده شده است که به شما کمک می‌کند در سنین بالا دندان‌هایتان به بهترین شکل باقی بمانند.

خوراکی‌های قندی و نشاسته‌ای را کم کنید

هردو خوراکی‌های شیرین و نشاسته‌ای بدترین چیزها برای دندان شما هستند، چه جوان باشید و چه مسن. شکر اسیدی می‌سازد که می‌تواند دندان‌ها را فاسد کند و غذاهای نشاسته‌ای به دندان‌ها چسبیده و باعث ایجاد پلاکت ها می‌شوند، نتیجه‌ی آن تجمع باکتری‌ها در دهان است.

هرروز مسواک زده و نخ دندان بکشید

هرروز حتماً دو بار مسواک زده و یک‌بار نخ دندان بکشید. مسواک و نخ دندان منظم خط دفاعی علی مقابل پلاکت‌ها، فساد دندان و بیماری‌های لثه خواهند بود.

مرتباً نزد دندان‌پزشک بروید

مراجعه‌ی مرتب به دندان‌پزشک به شما کمک می‌کند از مشکلات دندان خود در مراحل اولیه باخبر شوید. اگر در درمان تأخیر ایجاد شود ممکن است به آسیبی دائمی منتهی گردد. زمانی که در مطب دندان‌پزشکی هستید او می‌تواند دندان‌های شما را نظافتی کلی و حرفه‌ای کند و نقاطی را که دسترسی به آن برای شما سخت است را تمیز می‌کند. با این کار دندان و لثه‌های شما تمیز خواهد شد.

اگر سیگار می‌کشید کنار بگذارید

سیگار کشیدن می‌تواند به دندان‌ها و بافت دهان شما آسیب برساند که باعث کاهش ایمنی بدن شده و میزان اکسیژن در خون را کاهش می‌دهد. کسانی که سیگار می‌کشند مستعد بیماری‌های لثه هستند و در ترکیب آن با فرآیند پیری سلامت دهان و دندان مشکل بزرگی خواهد شد.همچنین سیگار عامل خطرساز بزرگی برای سرطان دهان است.

مراقب کارهای دندان‌پزشکی خود باشید

کسانی که در گذشته کارهای دندان‌پزشکی انجام داده‌اند باید مطمئن شوند بهترین مراقبت را از آن دارید تا در سنین پیری به بهترین حالت باقی بمانند. پر کردگی دندان، ایمپلنت و حتی روکش‌ها طول عمری دارند و باید از آن‌ها مراقبت شود. بهترین راهنما دندان‌پزشک شما خواهد بود. اگر دندان مصنوعی دارید باید آن را تمیز کرده و دستورات دندان‌پزشک خود را رعایت کنید. درست مانند دندان‌های طبیعی، دندان مصنوعی نیز طول عمری دارد و باید از آن خوب مراقبت شود. با احساس اولین نشانه از درد، ناراحتی یا بوی بد دهان وقت ملاقاتی با دندان‌پزشک خود بگذارید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل نه تنها باعث می‌شود احساس درونی بهتری داشته باشید بلکه شرایط دندان‌های شما را مناسب تر حفظ می‌کند.غذاهای تخمیری را در رژیم خود بگنجانید تا به تعادل باکتری‌های درون دهان کمک کنند. برخی خوراکی‌ها به افزایش ایمنی بدن شما کمک می‌کند. این غذاها با زیاد شدن سن بسیار مفیدند و از شما مقابل عفونت و بیماری‌های دهان محافظت می‌نماید. برخی غذاهای عالی برای افزایش ایمنی عبارت‌اند از سیر، روغن نارگیل و سبزیجات سبز رنگ. ویتامین D3 نیز برای تقویت ایمنی و سلامت ذهنی شما مفید است.

پاسخ دهید