روش های بسیار ساده برای تهیه گلاب


روش های بسیار ساده برای تهیه گلاب

همانطور که می دانید گلاب از فواید بسیاری برای پوست و جوان سازی آن برخوردار است که در این پست نازدونه تصمیم داریم روش های بسیار ساده ای برای تهیه ی گلاب آن هم در خانه خدمتتان عرض کنیم. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

golab

گلاب (به ضم گاف) عرقی است که از گل به خصوصی به نام گل محمدی و یا «گل گلاب» می گیرند. به دلیل تقاضای بیشتر صنعت عطر سازی برای روغن گل، گلاب محصول جانبی نسبتاً ارزان قیمتی حساب می شود. در این بخش از سایت آکاایران قصد دارم تا شما را با فواید و خواص گلاب آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

گلاب دارای طعم و بوی متمایزی است و در بعضی غذاهای کشورهای آسیایی استفاده می شود. در ایران در بستنی، چای و شیرینی ها مورد استفاده زیادی دارد.

گلاب برای اولین بار در ایران قدیم از تقطیر گل رز به دست آمد.

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که ازدوران بسیار دور به ویژه گی های خوراک و درمانی گل سرخ پی برده اند ، رنگ و بوی خوش آن آرامش دهنده دلها و گلبرگ های سرخابی فامش همواره زینت بخش سفره های رنگارنگ ما و جهانیان بوده است .در کاشان صدها سال است که گل سرخ ، گل محبوب و دوست داشتنی مردم و کشاورزان بوده و هست و هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سرودههای سرایندگان ستایش نشده است . در حال حاضر گلستان های گل محمدی دومین محصول باغی شهرستان از لحاظ وسعت سطح زیر کشت می باشد. وکارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی گل محمدی به ایجاد اشتغال مولد و تولید فراورده های گل برای عرضه به بازار های داخلی و ویژه صادرات به بازارهای جهانی فعال هستند . از طرفی سالانه میلیون ها نفر از دوست داران گل سرخ داخل و خارج کشور از مراسم گل چینی و گلاب گیری آن شهرستان بازدید می نمایند. سازگاری مناسب گل محمدی با آب و هوای مناطق کوهستانی و مرتفع شهرستان موجب توسعه گلستان ها و فرهنگ و هنر و تمدن دیرینه گلابگیران موجب ایجاد کارگاههای گلابگیری سنتی و صنعتی برای تولید و عرضه فراوردهها ی گل سرخ به بازارهای داخلی و خارجی گردیده است

روش یک

گلبرگ‌های رز را در یک قابلمه ریخته و تا بالاتر از سطح آن آب بریزید. روی حرارت کم بجوشانید تا آب رنگ گل‌ها را بگیرد. ترکیب را در آبکش صاف‌کرده و بگذارید خنک شود. در این روش مقداری از عصاره‌ی گلاب با آب تبخیر می‌شود.

روش دوم

گلبرگ‌ها را داخل یک ظرف شیشه‌ای ضدحرارت بریزید.

دو فنجان آب مقطر را بجوشانید.

آب را روی گلبرگ‌ها بریزید. روی آن را پوشانده و بگذارید برای 30 دقیقه بماند.

با کمک یک پارچه ترکیب را داخل یک کاسه‌ی شیشه‌ای دیگر صاف‌کرده و بعد با قیف داخل شیشه‌ها بریزید.

شیشه‌ها را در یخچال نگه‌دارید.

این گلاب برای یک هفته باقی خواهد ماند. اگر می‌خواهید زمان بیشتری آن را داشته باشید یک قاشق غذاخوری الکل یا عنبرسائل به آن اضافه کنید، هم زده و در یخچال بگذارید.

پاسخ دهید