جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه از این خوراکی ها استفاده کنید!


جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه از این خوراکی ها استفاده کنید!

مواد غذایی سالم بسیاری در دنیا وجود دارد که اگر می خواهید از خطرات بیماری های مختلف در امان باشید تنها کافیست آنها را به برنامه های غذایی روزانه ی خود اضافه کنید! در ادامه برخی مواد غذایی موثر برای کاهش خطر سرطان ریه را خدمتتان عنوان خواهیم کرد. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

saretan-riyeh

سیب

دریافت فلاونوئیدها در رژیم غذایی – ماده‌ای که در سیب فراوان است – تأثیر مثبت عجیبی بر خطر سرطان ریه خواهد گذاشت. به بیان دیگر هرچه بیشتر باشد بهتر است. با وجودی که تمام سیب غنی از این ترکیبات است اما در پوست آن بسیار فراوان‌اند، پس بهتر است دیگر پوست کن را کنار بگذارید.

سیر

کسانی که دو یا سه بار در هفته سیر خام می‌خورند خطر سرطان ریه در بدن خود را تا ۴۴ درصد کاهش می‌دهند. دقت داشته باشید نکته‌ی کلیدی خوردن سیر خام است، زیرا ماده‌ای به نام دی‌آلیل دی‌سولفید که مسئول این خاصیت سیر است به طرز عجیبی با پختن یا ترشی انداختن خاصیتش کاهش می‌یابد.

بروکلی

ترکیبات موجود در سبزیجات چلیپایی، مانند گلوکوزینات، خطر سرطان ریه را ۲۱ تا ۳۲ درصد کاهش می‌دهند، خصوصاً برای خانم‌ها.

ماهی

خوردن ماهی نقش موثری در مبارزه علیه رشد سرطان ریه دارد. البته کاهش خطر سرطان تنها فایده‌ی اسیدهای چرب امگا۳ موجود در ماهی نیست. گفته می‌شود این ماده به کاهش خطر بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا و سکته کمک می‌کند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز و همچنین فلفل دلمه‌ای های قرمز رنگ دارای فیتوکمیکال هایی به نام کپسایسین هستند – ماده‌ای که طعم تند را به این خوراکی‌ها می‌دهد. در تحقیقی صورت گرفته روی موش‌های آزمایشگاهی که در معرض ماده‌ای شیمیایی که عامل سرطان است قرار داده شده بودند، مشخص شد کپسایسین با رشد سرطان مبارزه کرده است. کپسایسین با حذف سلول‌های غیرعادی قبل از آنکه تقسیم‌شده و توموری سرطانی شوند این کار را انجام می‌دهد.

چای سبز

چای سبز خواص بیشتری از کاهش خطر سرطان ریه دارد. این ماده بر سرطان پروستات، روده و تخمدان نیز موثر است. افزودن کمی لیمو به چای سبز می‌تواند جذب ترکیبات مفید آن را افزایش دهد، درحالی‌که افزودن خامه یا دیگر فرآورده‌های لبنی ممکن است این ترکیبات را مسدود کرده و اثر مثبتشان را خنثی نماید.

اسفناج

اسفناج غنی از فولات است، ماده‌ای که خطر سرطان ریه را کاهش می‌دهد. همچنین اسفناج غنی از ماده‌ای مغذی به نام لوتئین می‌باشد، ترکیبی دیگر که با سرطان مبارزه می‌کند. لوتئین در بدن مانند یک آنتی اکسیدان عمل کرده و با رادیکال‌های آزاد تولیدشده در بدن توسط مواد سرطان زا در محیط مبارزه می‌کند.

پاسخ دهید