ویتامین D غیر از آفتاب در چه مواد خوراکی یافت می شود؟


ویتامین D غیر از آفتاب در چه مواد خوراکی یافت می شود؟

اخیرا پژوهشگران و دانشمندان با بررسی برخی مواد غذایی و مطالعاتی در راستای وجود ویتامین D به این نتایج دست یافتند که این ویتامین تنها در آفتاب یافت نمی شود بلکه برخی مواد غذایی هم به مانند زرده ی تخم مرغ سرشار از این نوع ویتامین هستند. از همین رو در ادامه ی این پست به معرفی برخی منابع ویتامین D خواهیم پرداخت.

vitamin-d

مطالعات جدید نشان می دهد مواد غذایی حاوی ویتامین D و 15 دقیقه پیاده روی در بعدازظهر که شدت آفتاب ضعیف تر است، مهمترین منابع تامین ویتامینDموردنیاز بدن است.
منابع ویتامین D

نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D به شمار می آید. تابستان زمان مناسبی برای دریافت این ویتامین است؛ زیرا در زمستان نه تنها شدت اشعه خورشید قوی نیست؛ بلکه افراد بیشتر اوقات خود را در فضای بسته سپری می کنند و از نور خورشید محرومند. اکنون سوال مطرح شده این است:
چگونه با وجود محافظت بدن در برابر نور خورشید، حداکثر استفاده را از تابستان برای تامین ویتامین D ببریم؟

از طرفی سرطان پوست که امروزه به شایع ترین سرطان بدل شده است، نتیجه مستقیم اشعه ماورای بنفش خورشید است؛ بنابراین پزشکان به افراد توصیه می کنند که از کرم ضد آفتاب و لباس های بلند استفاده کنند و تا حد امکان از منزل خارج نشوند، بنابراین بازهم کمبود ویتامین D به قوت خود باقی است.

به گزارش مدیکال ساینس ،راهکار محققان برای دریافت ویتامین D، جذب آن از طریق مواد غذایی مانند:

-زرده تخم مرغ
-ماهی
-قارچ
-انواع پنیر
-شیر
-حبوبات
-روغن ماهی
-آب پرتقال
-خاویار

حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند. علاوه بر این، 15 دقیقه پیاده روی در بعد از ظهر که شدت نور آفتاب کمتر است برای تامین ویتامین D بدن توصیه شده است. استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی ضروری است.

پاسخ دهید